Porady

Wyprawka dla szczeniaka

Czekając na pojawienie się wymarzonego szczeniaka w domu, warto zadać sobie co jest niezbędne żeby nasz pupil czuł się dobrze i miał zaspokojone podstawowe potrzeby.

Posłanie dla szczeniaka

Jedną z pierwszych rzeczy w jaką powinnyśmy się zaopatrzyć jest posłanie, w którym nasz szczeniak będzie spał i odpoczywał. I tu zwykle pojawia się pierwszy problem – jakie posłanie wybrać, jakiej wielkości i z jakiego materiału? Wiele szczeniąt ma tendencję do niszczenia swojego łóżeczka, dlatego na początku nie polecamy inwestować w drogie designerskie posłania, gdyż mogą zostać szybko zniszczone. Lepiej kupić posłanie w rozsądnej cenie. Żeby posłanie było wygodne musi być także odpowiednio dobrane do rozmiaru nasze psiaka z uwzględnieniem jego przyszłego wzrostu. Warto zwrócić także uwagę na materiał z jakiego jest wykonane posłanie psiaka, gdyż na początku może często się brudzić i wymagać czyszczenia. 

Na tym etapie warto także rozważyć wprowadzenie także kennel klatki. Może ona okazać się wielką pomocą zarówno w nauce odpoczynku, jak i czystości i samotności. 

Smakołyki dla szczeniaka

Na zajęcia psiego przedszkola i podczas domowych treningów przydadzą się smakołyki. Aby wybrać odpowiednie jedzenie treningowe, warto kierować się tymi samymi wskazówkami co przy wyborze karmy – smakołyki powinny być wysokomięsne, najlepiej półmokre, aby nasz pies się nimi nie zakrztusił. Pamiętajcie, żeby po treningu zredukować dzienną porcję karmy, aby nie przekarmić naszego szczeniaka. Poza drobnymi smaczkami do nagradzania psa, warto zaopatrzyć się również w rozmaite naturalne gryzaki, które zajmą psu czas na dłużej i zaspokoją jego potrzebę gryzienia.

Akcesoria spacerowe – smycz, szelki, obroża i adresówka

Zanim jeszcze zaczniemy wychodzić z naszym maluchem na pierwsze spacery, warto jest zaopatrzyć się w odpowiedni i dobrze dobrany sprzęt spacerowy! Zacznijmy od szelek i obroży. Na rynku można znaleźć wiele bogatych wzorów i kolorów, ale nie należy zapominać o tym, że sprzęt spacerowy powinien być odpowiednio dobrany do rozmiaru i budowy ciała naszego szczeniaka. Jeśli decydujemy się na szelki, najlepiej wybrać typ Guard – takie szelki nie tylko są odpowiednio przystosowane do anatomii psa, ale także mają dużą możliwość regulacji, dzięki czemu maluch nie wyrośnie z nich aż tak szybko. Dobrze układają się na ciele i nie blokują ruchu w barkach. Są to także jedne z najbezpieczniejszych typów szelek, z których psiak się raczej nie wyślizgnie. Szelki zawsze powinny być odpowiednio dopasowane i nie mogą być za luźne, aby ciężar ciała psiaka rozkładał się na nich równomiernie. Podobnie jest z obrożą – idealnie dopasowana obroża jest zapięta u nasady szyi w taki sposób, aby została przestrzeń na maksymalnie dwa nasze palce. Najlepiej wybrać klasyczną obrożę, o stałym obwodzie zapinaną na klamrę lub zatrzask.  Taka obroża gwarantuje bezpieczeństwo podczas poznawania świata na spacerze.

Zarówno szelki i obrożę powinnyśmy dodatkowo zaopatrzyć w adresówkę – czyli zawieszkę z imieniem psiaka i naszym numerem telefonu. Nawet jeśli nasz pies jest zachipowany, adresówka może bardzo ułatwić jego powrót do domu w przypadku zaginięcia. Każdej osobie, która znajdzie naszego malucha, daje możliwość natychmiastowego kontaktu z nami

Kolejnym punktem na naszej liście jest smycz. Na początku najlepiej zaopatrzyć się w klasyczną lub przepinaną smycz taśmową o długości między 3 a 5 metrów. Ta długość smyczy da naszemu psiakowi wystarczającą swobodę w czasie spacerów, a dla nas będzie wygodna w obsłudze. Dla szczeniaka nie wybierajmy także smyczy automatycznej (typu flexi). Ten rodzaj smyczy jest lepszy dla starszych psów, które potrafią już ładnie poruszać na spacerze i dobrze reagują na nasze komunikaty i przywołanie. U szczeniąt może doprowadzić do ciągnięcia na smyczy, gdyż psiak aby przemieścić się do przodu, zawsze musi delikatnie wyciągnąć smycz. Oprócz smyczy warto kupić również linkę treningową o długości około 10-15 metrów. Sprawdzi się ona świetnie na długie spacery po lesie i w czasie nauki przywołania. Taka linka da naszemu maluchowi dużą swobodę w trakcie spaceru i jednocześnie zapewni mu bezpieczeństwo. Podczas wyboru smyczy i linki treningowej powinnyśmy zwrócić uwagę na jej ciężar, grubość taśmy oraz wielkość karabińczyka – tak aby odpowiednio dobrać je do rozmiaru naszego psiaka.

Zabawki dla szczeniaka

Z punktu widzenia szczeniaka jest to chyba najważniejszy punkt wyprawki! Zanim zaczniemy zakupy, warto podzielić zabawki dla psiaka na dwie kategorie: do gryzienia i węszenia oraz do zabawy z człowiekiem. Te pierwsze zaspokoją potrzebę gryzienia u naszego szczeniaka, pomogą mu uporać się z wymianą zębów oraz przydadzą się w czasie treningu samotności. Absolutnym nr. jeden jest tutaj KONG. Jako formę wyciszenia po aktywności warto zaproponować psu także matę węchową lub matę do wylizywania typu licki mat 

Drugi tym zabawek to zabawki do wspólnej zabawy z nami! Wybór takich zabawek na rynku jest olbrzymi, podpowiemy Wam jednak, jak wybrać te odpowiednie. I znowu – zabawki, którymi bawimy się wspólnie powinny być dopasowane rozmiarem i ciężarem do naszego psa. Dobrze sprawdzą się wszystkie długie szarpaki, które zminimalizują ryzyko gryzienia nas po rękach. Jeśli chcemy bawić się z naszym psem w aportowanie, lepiej zdecydować się na dobraną rozmiarem piłkę na sznurku – aby zminimalizować ryzyko zadławienia się piłką. Unikajmy także piłek tenisowych, których powierzchnia w kontakcie z ziemią czy piaskiem, działa jak papier ścierny na psie ząbki. Do treningów i nagradzania naszego szczeniaka podczas spacerów, warto zaopatrzyć się w dwie identyczne zabawki i bawić się nimi na zmianę. Dzięki tej metodzie psiak uczy się wspólnej zabawy i chętniej będzie przynosił i oddawał nam zabawkę w czasie aportowania.

Akcesoria spacerowe i treningowe

Skoro jesteśmy już przy temacie spacerów i treningu, podpowiemy wam też kilka gadżetów, które uczynią go jeszcze przyjemniejszym. Na spacer i trening, zawsze warto zabrać ze sobą butelkę na wodę i silikonową składaną miseczkę. Niezbędna okaże się także saszetka na smakołyki, która ułatwi nam wydawanie nagród i pozwoli mieć przy sobie dużą ilość jedzenia. Najlepiej, aby taka saszetka miała więcej niż jeden punkt zaczepu, aby nie spadała nam co chwilę i żeby przysmaki się z niej nie wysypywały.  Wygodnym rozwiązaniem jest także nerka spacerowa, w której schowamy nie tylko smakołyki, ale także inne przydatne nam przedmioty. Kupując wyprawkę nie powinnyśmy także zapomnieć o woreczkach na psie odchody – 

Transporter lub pas do samochodu

Jeśli planujemy z naszym psiakiem podróże samochodem, warto zadbać o jego bezpieczeństwo w ich trakcie. Dla małych psów dobrym rozwiązaniem okaże się transporter, który możemy umieścić na siedzeniu i zabezpieczyć pasami. Ograniczy on psu przestrzeń w czasie jazdy. Dla większych psów możemy również kupić transporter lub klatkę, które umieścimy w bagażniku. Jako alternatywę dobrze sprawdzają się także specjalne maty do samochodu, dzięki którym nie tylko nasz psiak nie spadnie z fotela w trakcie hamowania, ale również zabezpieczą siedzenia w aucie przed psią sierścią. Innym rozwiązaniem, które ma zapewnić psu bezpieczeństwo i komfort jazdy jest pas do samochodu. Taki pas zaczepiamy o szelki psa i wpinamy go tak jak tradycyjny pas między siedzenia 

Środki do pielęgnacji, miski i inne

Szykując się na przyjęcie pod swój dach szczeniaka, warto pamiętać także o zaopatrzeniu się w niezbędne środki do pielęgnacji, takie jak szampon, obcinacz do pazurków czy szczotki. Tutaj dużo zależy już od rasy i rodzaju sierści naszego psiaka, zanim więc dokonamy takiego zakupy, najlepiej skonsultować się z hodowcą lub groomerem. W czasie zakupów nie możemy oczywiście także zapomnieć o miskach na wodę i jedzenie dla naszego malucha. Powinny być one odpowiednio dobrane do naszego psiaka wielkością, a także kształtem – zwłaszcza, jeśli nasz psiak ma długie uszy, które w takiej misce będą mogły wylądować. Warto także zwrócić uwagę na ich ciężar – zbyt lekkie miski mogą się łatwo przewracać i przesuwać. Dodatkowo możemy kupić silikonową podkładkę pod miski, która zapobiegnie ich przemieszczaniu i rozlewaniu się wody 

Mamy nadzieję, że udało się nam pomóc Wam w tworzeniu wyprawkowej listy zakupów dla Waszego wymarzonego szczeniaka! Jeśli będziecie mieć jakieś pytania, zawsze możecie do nas napisać! A jeśli szukacie wsparcia trenera i chcecie dowiedzieć się więcej o wychowaniu i rozwoju szczeniaka, zapraszamy na nasze konsultacje dla świeżo upieczonych opiekunów szczeniąt! Według nas jest ona także istotnym elementem wyprawki dla szczeniaka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *